Nowy artykuł w Phonology

Wspaniałe wieści w sprawie pierwszego artykułu grantowego z projektu SONATA!

Praca pt. “Phonological contrasts and gradient effects in ongoing lenition in the Spanish of Gran Canaria” powstała we współpracy z Marzeną Żygis (ZAS Berlin), ze współautorstwem studenta i doktoranta z projektu SONATA (Jana Wołłejko i Adama Sikorskiego), ukaże się już niedługo nakładem prestiżowego czasopisma Phonology (200 pkt) :-) Read more

Wykład ekspercki

18 grudnia, na zaproszenie dr Doroty Klimek-Jankowskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego, miałam przyjemność wygłosić wykład na temat korelatów neurofizjologicznych przetwarzania akcentu wyrazowego w języku natywnym oraz w językach obcych.

Podczas wykładu mówiłam o najważniejszych badaniach z użyciem EEG na temat percepcji akcentu wyrazowego, a także opisałam eksperyment przeprowadzony przeze mnie w Zurychu, którego wyniki zostały opublikowane niedawno w Journal of Neurolinguistics.

Tytuł mojego wystąpienia to: "The phonetics and phonology of word stress
perception – neurophysiological evidence".

Slajdy dostępne są tutaj. Poniżej plakat z ogłoszeniem :-)


Read more

Stypendium rządu francuskiego

Kilka dni temu zostałam laureatką tegorocznej edycji programu stypendiów rządu francuskiego (BGF, 2021 French Government Scholarship program)!

Stypendium obejmuje dwumiesięczny pobyt badawczy w Nicei (Université Côte d’Azur), we współpracy z dr. Tobiasem Scheerem, podczas którego przeprowadzę eksperyment percepcji z użyciem metody EEG: "Cross-linguistic differences in the perception of subphonemic features – an EEG study".

W ramach stypendium będę się przyglądać percepcji różnic w otwarciu spółgłosek pod względem głośności (intensity), długości i harmoniczności (harmonics-to-noise ratio) w pozycji po samogłosce. Badanie będzie czerpać z wyników projektu Sonata i obejmie kilka grup uczestników. Grupa francuska będzie grupą kontrolną.

Będę patrzeć na komponent MMN (mismatch negativity) w odpowiedzi na różnice w otwarciu bodźców z j. hiszpańskiego.

Wyjazd planuję na drugą połowę 2021 r. Read more

Nowa publikacja

Niebawem w Journal of Neurolinguistics, ukaże się długo wyczekiwana publikacja mojego autorstwa:  Word stress processing integrates phonological abstraction with lexical access – an ERP study.

Artykuł powstał we współpracy z Martinem Meyerem, Marią Kliesch i Volkerem Dellwo z Uniwersytetu w Zurychu.  Read more

Baza danych w projekcie Sonata

Zakończyliśmy prace nad pierwszą fazą projektu Sonata!

Baza danych zawierająca ponad 200 tys. dźwięków wyprodukowanych przez łącznie 44 osoby z Gran Canarii jest gotowa.  Read more

Phonology Reading Group

27 listopada 2018 r. zainaugurowaliśmy spotkania grupy dyskusyjnej warszawskiego środowiska fonologicznego Phonology Reading Group. 11 grudnia miało miejsce nasze drugie spotkanie na temat standaryzacji językowej. Trzecie spotkanie planujemy na drugi tydzień stycznia.

Ponadto, 12 grudnia zorganizowaliśmy wykład gościnny dr Małgorzaty Ćavar z Uniwersytetu w Indianie pt. "The role of the tongue root in speech production. Results of a 3D ultrasound study and their theoretical implications". W przyszłości planujemy kolejne gościnne wystąpienia.

Grupa powstała po to, aby stworzyć środowisko wymiany myśli i doświadczeń w dziedzinie fonologii i dyscyplinach pokrewnych. Planujemy regularne spotkania co dwa-trzy tygodnie z prezentacjami na wybrane tematy lub omawianiem wybranych artykułów fonologicznych.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy fonologów, fonetyków i psycholingwistów oraz studentów i doktorantów zainteresowanych tematyką fonologiczną. Co więcej, dla studentów, którzy chcieliby zgłębić tajniki fonologii i fonetyki zostanie utworzona dedykowana grupa w ramach planowanego na semestr letni 2018/2019 koła fonologicznego. Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt (k.bros@uw.edu.pl).
Read more

Poszukiwany doktorant!

W związku z uzyskanym grantem SONATA nr 2017/26/D/HS2/00574 na realizację projektu zatytułowanego „Współzależność czynników akustycznych, percepcyjnych i gestów w realizacji różnic subfonemicznych: stopień otwarcia spółgłosek właściwych”, serdecznie zapraszam do składania aplikacji na projekt doktorski.
Read more

Sonata 13

Wspaniała wiadomość!

Zgodnie z ogłoszeniem Narodowego Centrum Nauki z 15 lutego 2018 r. zostałam laureatką konkursu Sonata 13 z dofinansowaniem w wys. 264 352 tys. zł na realizację projektu zatytułowanego "Współzależność czynników akustycznych, percepcyjnych i gestów w realizacji różnic
subfonemicznych: stopień otwarcia spółgłosek właściwych". Finansowanie obejmuje dwuletnie badania, które będę prowadzić w Uniwersytecie Warszawskim, we współpracy z dr hab. Marzeną Żygis z ośrodka badawczego ZAS w Berlinie.

Popularnonaukowe streszczenie projektu można znaleźć tutaj:
//media.voog.com/0000/0036/9385/files/Abstract_PL.pdf
Read more

Swiss Government Scholarship

Z wielką radością informuję, że otrzymałam stypendium rządu szwajcarskiego (Swiss Government Excellence Scholarship) na rok 2017/2018!

W ramach programu będę realizować projekt neurolingwistyczny w laboratorium fonetycznym w Uniwersytecie w Zurychu we współpracy z dr. Volkerem Dellwo.

Do Szwajcarii wybieram się już na początku września. Będę na bieżąco informować o przebiegu planowanych badań.
Read more